Hlučínsko ohraničuje hranice s Polskem, řeka Opava a Odra. Lidé, kteří tam žijí , potkal zajímavý osud. Aniž by se někam stěhovali,  byli z nich napřed Prusové, pak Čechoslováci, Němci a teď Češi. Po Prusech v nich zůstal smysl pro pořádek a pracovitost, kterou nestratili ani za doby budování komunismu. Soudruzi je považovali za nespolehlivé a nazývali Prajzáky.  Jako novinářka jsem si vyslechla spoustu zajímavých příběhů, které chci postupně zveřejnit na tomto blogu.  Liana Melecká

Tajemný obraz láká poutníky do Píště

13. září 2010 v 19:47 | Liana Melecká |  zajímavá místa
Tajemstvím zahalená černá Madona na starém obraze v píšťském kostele, k níž míří tisíce poutníků. Kdo ji maloval a proč ? Kdy to bylo?
Přesnou odpověď bohužel neznáme. Ví se pouze, že obraz je starý asi 280 let a místnímu kostelu svatého Vavřince v Píšti ho věnoval neznámý dárce, jako poděkování za záchranu života. Nyní patří kostel svatého Vavřince mezi nejmladší poutní místa v České republice a záhadný obraz matky Boží Czestochowské s Ježíškem zdobí zlaté korunky, posvěcené samotným papežem.
"Po historii obrazu jsem pátral v opavském archivu. Zjistil jsem, že zrovna tyto dokumenty tam chybí, přestože tam byly v roce 1954 uloženy. Víme pouze, že obraz je starý sto osmdesát až dvě stě let, ale odkud pochází a jak se dostal do našeho kostela to nevíme," vysvětloval ještě za svého působení v Píšti farář páter Mariusz Sienkowski.

Obraz přemístili na hlavní oltář 

Původně byl obraz madony umístěn v bočním oltáři, protože hlavní oltář zdobil obraz svatého Vavřince, kterému byl kostel zasvěcen. Mezi místními pamětníky se traduje, že tehdejší farář Josef Gebek, který působil v Píšti v letech 1880 až 1913 měl v té době sen. V něm se mu zjevila Panna Maria a řekla: "Proč mě uctíváte jen u bočního oltáře ? Nemohla bych mít důstojnější místo?" A od té doby zaujímá tajemný obraz dominantní postavení na hlavním oltáři kostela.
Mnozí lidé tvrdí, že je zázračný a že jejich přání vyslovená před obrazem byla vyslyšena. Hovoří o zázračných uzdraveních, záchraně života i ochraně před přírodními katastrofami.
V době, kdy obec Píšť patřila k území Německa, se údajně našlo několik fanatiků, kteří se rozhodli obraz odstranit. Už dokonce stáli před oltářem, ale při pohledu do tváře Madony je odvaha přešla a s nepořízenou odešli.

Bomby padaly vedle

Zázračně neporušen zůstal místní kostel s obrazem také během přechodu ruské fronty koncem II. světové války. Tehdy se v něm věřící modlili růženec a třebaže okolní domy bomby proměnily v trosky, kostel zůstal bez jediného zásahu.
Po válce byla farnost rozdělena státní hranicí s Polskem a věřících ubývalo. Také v době totality povolili církevní tajemníci pouze nejnutnější práce na údržbě kostela a poutě se konaly pouze v den výročních oslav posvěcení kostela.
Největšího rozmachu se kostelu svatého Vavřince postaveného roku 1743 dostalo za působení zdejšího faráře Mariusze Sienkowského. Ten zde sloužil od roku 1996 až do roku 2003. Za tu dobu byla provedena generální oprava kostela i varhan. A díky jeho snaze byl obraz Panny Marie renovován a v roce 2001 apoštolským nunciusem v České republice Giovanni Copou korunován zlatými papežskými korunkami, posvěcenými svatým otcem
Janem Pavlem II v Římě.
"Když jsem zjišťoval, že cena za restaurování obrazu se pohybuje v milionech, byl jsem v šoku. Nakonec obraz restauroval odborník z Polska, který si za celoroční práci vzal pouhých sedm tisíc korun za projetý benzin," potvrdil Sienkowski, kterému obec Píšť po jeho odchodu udělila čestné občanství. Ještě před svým odchodem farář stihl za pomocí místních farníků a obce dokončit Lurdskou jeskyni a venkovní Křížovou cestu ve farní zahradě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama