Hlučínsko ohraničuje hranice s Polskem, řeka Opava a Odra. Lidé, kteří tam žijí , potkal zajímavý osud. Aniž by se někam stěhovali,  byli z nich napřed Prusové, pak Čechoslováci, Němci a teď Češi. Po Prusech v nich zůstal smysl pro pořádek a pracovitost, kterou nestratili ani za doby budování komunismu. Soudruzi je považovali za nespolehlivé a nazývali Prajzáky.  Jako novinářka jsem si vyslechla spoustu zajímavých příběhů, které chci postupně zveřejnit na tomto blogu.  Liana Melecká

Na karmaš se tančil „Taleř“

14. listopadu 2010 v 21:41 | Liana Melecká |  zajímaví lidé
Před sty lety ještě v Kravařích o nějakém Star dance ani netušili. Přesto se tady podobná taneční soutěž konala každým rokem. Na svátek vysvěcení místního chrámu, kravařský karmaš. Tanec zvaný "Taleř" byl vyvrcholením karmášové zábavy a těšily se na něj mladí i staří.
"Centrem pozornosti byly mladé, svobodné dívky - karmašnice nastrojené do svátečních
krojů. Hned po mši projížděly ulicemi na voze taženém koňmi a volaly: čí je Karmaš? A lidé na chodnících odpovídali: náš," popisovala své zážitky z mládí vedoucí souboru Karmašnice Hedvika Baránková.

Karmaš patřil k největším svátkům

Kravařský chrám svatého Bartoloměje s velkou slávou vysvětili 15. listopadu roku 1896 a od té doby patřil karmaš k největším svátkům v roce. Karmašnice od lidí dostávaly jako výslužku vajíčka, špek i víno. Nejvíc se ale všichni těšili na večerní zábavu, kde byly karmašnice hlavními osobami na sále.Hlavně v době mezi devátou a desátou, kdy začal talířový tanec, "Taleř".
Začal tajemně příchodem čtyř mužů ve smokingu, kteří v naprosté tmě, pouze se svíčkami v rukou přinášeli stůl s talířem.
"Celou hodinu pak hrála hudba nepřetržitě valčíky. Tančit mohly pouze karmašnice. Ostatní ženy musely jen přihlížet, jak si Karmašnice vybírají ty nejlepší tanečníky na sále. Po každém tanci musely partnerovi objednat po vínečku a do talíře vhodit nějaký finanční obnos," vzpomínal na průběh zábavy Josef Peterek.

Kdo odmítl, toho vyhodili

Běda tomu, kdo tanec odmítl. Ten byl vyhnán ze sálu proutěnou metlou. Vše bedlivým okem sledovaly matky, otcové i babičky z balkonu. Nejštědřejší karmašnice a tanečník, který byl nejvíce v kole, byli vyhlášeni párem roku a na konec tančili sólo.
V dnešní době se Kravařští už jen schází u slavnostního stolu a nechybí u toho ani ta vypečená husička.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama