Hlučínsko ohraničuje hranice s Polskem, řeka Opava a Odra. Lidé, kteří tam žijí , potkal zajímavý osud. Aniž by se někam stěhovali,  byli z nich napřed Prusové, pak Čechoslováci, Němci a teď Češi. Po Prusech v nich zůstal smysl pro pořádek a pracovitost, kterou nestratili ani za doby budování komunismu. Soudruzi je považovali za nespolehlivé a nazývali Prajzáky.  Jako novinářka jsem si vyslechla spoustu zajímavých příběhů, které chci postupně zveřejnit na tomto blogu.  Liana Melecká

V Chuchelné si rád zalovil i německý císař

10. ledna 2011 v 19:13 | Liana Melecká |  zajímavá místa

Chuchelná l
Parádní hony zakončené bohatou hostinou a tisícovky zastřelených bažantů. Tak to vypadalo koncem devatenáctého století na honech, které pořádali Lichnovští na své lovecké rezidenci v Chuchelné.
A protože měl tento šlechtický rod dobré vztahy s císařským dvorem, jezdil do Chuchelné ukájet svou loveckou vášeň také německý císař Vilém II.
Že se mu tam zalíbilo, svědčí i to, že sem zavítal celkem třikrát. Na podzim roku 1893, v listopadu 1894 a 1897.
Jak to tenkrát při jeho návštěvách probíhalo, vypovídají dokumenty:
"Dne 13. listopadu 1893 přijel císař Vilém na lov na zámek. Všechny vesnice po cestě z Křižanovic byly slavnostně vyzdobeny a osvětleny. Také od zámecké brány až k zámku stáli lidé s pochodněmi. Když přijela císařská ekvipáž před zámek, zahrála hudba řízný armádní pochod. Císaře přivítala kněžna Lichnovská a jeho veličenstvo poslalo císařovně zprávu, že dobře dojel," uvádí se v dokumentech.

císař Vilém
Císař prohrál v kartách

Po slavnostní večeři si císař zahrál karty s ostatními šlechtici a za celý večer prohrál 18 feniků. Druhý den v 9 hodin začal hon. Císař vyjel v kočáře taženém čtyřspřežím v doprovodu loveckého pána na bažantnici na Albertovec.
"Cestu lemovalo čtrnáct set dětí pod vedením svých učitelů z Chuchelné, Kobeřic, Štěpánkovic, Rohova, Strahovic, Bohuslavic, Píště a Bělé. Děti mávaly prapory a provolávaly císaři slávu, za což jim veličenstvo děkovalo. Spolu s dětmi tam postávali také vojenští veteráni z okolních vesnic," pokračuje se v dokumentech.
V loveckém revíru ho již vítal myslivecký personál a zatroubili takzvaný Furstengruss. (vítáme vás). Protože revír byl velmi bohatý na zvěř, konalo se celkem sedm lečí. Sám císař ulovil 730 bažantů a jednoho králíka. Před zámkem byl po honu připraven výřad, který čítal 3 131 bažantů, 5 zajíců a 1 králíka.
"V 19 hodin si přišel císař prohlédnout pochodněmi osvětlený úlovek. Personál ho přivítal troubením a lesmistr Peschl podal jeho veličenstvu lovecký raport. Císař jeho práci ocenil zlatými hodinkami. Ve 20 hodin začala poslední leč a následoval koncert vojenské komorní hudby pod vedením kapelníka Karlippa.
Také kapelníkovi se dostalo odměny, císař mu věnoval program skladeb se svým vlastnoručním podpisem," uvádí dokumenty. Ve 22 hodin se jeho veličenstvo s knížecím domem rozloučilo.
A co se podávalo na takové císařské hostině? Nic obyčejného. Jedli se humři, pečínky z vybraných mas, zeleninové saláty a zákusky. A k tomu se připíjelo víno a koňak vybraných ročníků 1822, 1832, 1840 a 1870.
Dokumenty prozradily o tomto císaři i další pikantnost
týkající se jeho milenky. V roce 1885 měl delší poměr se štrasburskou prostitutkou Emilii Kloppovou, která si nechávala říkat Miss Love. Když však o tři roky později usedl na trůn, pokoušela se ho vydírat a vyhrožovala mu zveřejněním jeho milostných dopisů prozrazujících Vilémovy sadomasochistické sklony.

(zdroj: Naše obec Chuchelná, autorský kolektiv Erich Šefčíka a překlad archivních dokumentů Andělína Kűffla)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama