Hlučínsko ohraničuje hranice s Polskem, řeka Opava a Odra. Lidé, kteří tam žijí , potkal zajímavý osud. Aniž by se někam stěhovali,  byli z nich napřed Prusové, pak Čechoslováci, Němci a teď Češi. Po Prusech v nich zůstal smysl pro pořádek a pracovitost, kterou nestratili ani za doby budování komunismu. Soudruzi je považovali za nespolehlivé a nazývali Prajzáky.  Jako novinářka jsem si vyslechla spoustu zajímavých příběhů, které chci postupně zveřejnit na tomto blogu.  Liana Melecká

Valentýn nebo MDŽ ?

13. února 2011 v 12:53 | Liana Melecká |  názory
Ještě před jednadvaceti lety jsme my ženy, slavily svůj svátek 8. března. V televizi jsme sledovaly, jak zasloužilé soudružky a budovatelky komunismu přebírají diplomy a kytici karafiátů.
Nám ostatním odborový vůdce z našetřených členských příspěvků zakoupil bonboniéru, kterou jsme nalezly na pracovním stole, či na dílně. Podle velikosti fabriky, nás pak v kulturním domě pobavil soubor lidových tanců, místní dechovka, či dokonce Alexandrovci.
Slavili hlavně muži. Povzbuzeni alkoholem bujarým tancem se spolupracovnicemi. My manželky jsme pak v noci trnuly, jestli dorazí z posledního vlaku či autobusu. Blahopřání jsme si obvykle od vrávorajícího manžela vyslechly ve dveřích,  a dárkem nám byla hrst sněženek či povadlé tulipány, které mu vypadly ze zpocené dlaně. Díky revoluci jsme získaly možnost slavit už v polovině února.
Výlohy našich obchodů se po americkém vzoru zabarvily do červena a české ženy se dozvěděly o existenci svátku zamilovaných na počest svatého Valentýna.
Světce popraveného v Římě, který přes zákaz tajně oddával milenecké páry a muže nabádal, aby nebojovali v císařově armádě a raději zůstali se svými rodinami.
I když blbinky pro zamilované už svému muži nekupuji, je mi tento svátek bližší, než Mezinárodní den žen. Pravidelně ho s mým mužem a nejbližšími přáteli slavíme ochutnáváním nějaké delikatesy a dobrého vína ve vybrané restauraci. Pryč z časy vyznamenávání soudružek za vynikající práci.
Ať žije Valentýn !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama