Hlučínsko ohraničuje hranice s Polskem, řeka Opava a Odra. Lidé, kteří tam žijí , potkal zajímavý osud. Aniž by se někam stěhovali,  byli z nich napřed Prusové, pak Čechoslováci, Němci a teď Češi. Po Prusech v nich zůstal smysl pro pořádek a pracovitost, kterou nestratili ani za doby budování komunismu. Soudruzi je považovali za nespolehlivé a nazývali Prajzáky.  Jako novinářka jsem si vyslechla spoustu zajímavých příběhů, které chci postupně zveřejnit na tomto blogu.  Liana Melecká

Investičáci, na kolena

17. března 2011 v 11:56 | Liana Melecká |  názory
Začalo to jako vždy. Zcela náhodou se setkali tři bývalí spolupracovníci před vchodem do obchodu. Slovo dalo slovo a v pátek 11. března se většina bývalých investičáků, kteří měli na svědomí stavbu, kde začínala výroba armatur pro jaderný program, sešla v útulné hospůdce U Komárků. Proč právě počátkem března? No, přece, abychom zavzpomínali, jaké byly oslavy MDŽ. My ženy jsme tiše doufaly, že se mužům rozsvítí a vzpomenou si, jak nám v práci povinně přinášeli tulipány či sněženky na oslavu onoho mezinárodního svátku žen, tak hojně slaveného za komunistické éry. Nestalo se tak. Kytičku jsme nedostaly.
A tak se jedlo. Menu bylo jasné, pečená kolena, která mizela dosti rychle.
A zapíjelo. Pěnivým mokem vyrobeným místním hostinským přímo na místě. Za tiché závisti těch, co dorazili za volantem svého auta. Pravda, našly se ale i takové investičačky, co pečenými koleny na dubovém dřevu opovrhly, a raději pojídaly nezdravá kuřata vyhoněná růstovými hormony. Inu, každému co po chuti jest.
Hosté zaplnili celou hospodu, takže komu hlas právě díky chřipkám zcela nesloužil, ten se musel hodně přitulit, aby ho kolega slyšel. Probraly se historky veselé, zavzpomínalo na ty, co už nejsou mezi námi. Popíjela se domácí gořalenka a i když se u vedlejších stolů vystřídaly hned tři party, zdravé jádro investic odcházelo mezi posledními. Nebýt těch střízlivých, nechali by tam někteří nejen cenné historické fotografie, ale i fotoaparáty.
Tak příště pod jeleními parohy v mysliveckém salonku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama