Hlučínsko ohraničuje hranice s Polskem, řeka Opava a Odra. Lidé, kteří tam žijí , potkal zajímavý osud. Aniž by se někam stěhovali,  byli z nich napřed Prusové, pak Čechoslováci, Němci a teď Češi. Po Prusech v nich zůstal smysl pro pořádek a pracovitost, kterou nestratili ani za doby budování komunismu. Soudruzi je považovali za nespolehlivé a nazývali Prajzáky.  Jako novinářka jsem si vyslechla spoustu zajímavých příběhů, které chci postupně zveřejnit na tomto blogu.  Liana Melecká

Duben 2011

Podél moře do Santiaga de Compostela

26. dubna 2011 v 18:24 | Liana Melecká |  články


Když jsem před čtyřmi lety zavítala do Santiaga de Compostela poprvé, viděla jsem ho očima běžného turisty. Dojela jsem tam vlakem a strávila prodloužený víkend s přespáním v hotelu. Tenkrát jsem si umínila, že příště se do tohoto města Jakubova vrátím jako jedna z poutníků, kterých jsem v ulicích města potkávala desítky. Na cestu vyrážím 30. dubna, kdy mi z Prahy odlétá letadlo do Bilbaa. Odsud mě autobus dopraví do Santanderu a pak už poputuju pěkně po svých, s batohem na zádech.
O zážitcích z cesty se dozvíte na mých stránkách po mém návratu, počátkem června.Velikonoce – řehtačky, pomlázka a polévání

15. dubna 2011 v 18:37 | Liana Melecká |  zajímaví lidé
Strahovice. Velikonoční svátky vrcholí pro věřící ve Svatém týdnu, který začíná tuto "Květnou" nedělí a končí velikonoční nedělí. V řadě obcí na Hlučínsku se dodržují tradice, připomínající tyto největší křesťanské svátky v roce."Tetičko, tetičko, dejte nám vajíčko," skandují kluci u každého domu, za hlasitého rámusení dřevěných řehtaček. Každým rokem takto obchází parta kluků na Bílou sobotu před velikonocemi domy ve Strahovicích na Hlučínsku. "Tato tradice se u nás dodržuje již několik generací. Kluci si oblečou staré pracovní kabáty a klobouky od dědy a vyrazí do ulic," vysvětlovala starostka Strahovic Elen Malchárková.

Ulicemi projdou průvody věřících

Již v neděli 17. dubna vyjde průvod věřících do ulic Kravař, aby si připomenuli slavnostní příjezd Ježíše do Jeruzaléma. Na Křížovou cestu se vydají v půl druhé odpoledne od kostela v Koutech.
Česko-polskou událostí se stane v neděli křížová cesta v Hati u Hlučína, kterou pořádá mládež místní farnosti. Součástí již čtvrté křížové cesty pod širým nebem, bude žehnání nově obnoveného kříže. Ten stojí na samém konci bývalé Krzyzanowické cesty u státní hranice s Polskem.
Z Hati bude vypraven autobus, který odjede od zadního parkoviště u kostela deset minut před pátou hodinou odpoledne a převeze účastníky do Krzyzanowic ke kostelu. Odkud vyjde společný česko-polský průvod v 18.15 hodin. Obřad vykoná generální vikář ostravsko-opavské diecéze monsignore Martin David.
Během svatého týdne má každý den má svůj zvláštní význam. Na Zelený čtvrtek se slaví Poslední večeře Páně a proto se mše svatá slouží večer. V biskupských chrámech se slouží dopoledne zvláštní mše svatá, při níž biskup světí svaté oleje: olej křtěnců, nemocných a svaté křižmo.
Velký pátek je dnem přísného půstu a při večerních obřadech před bohoslužbou se světí nový oheň, velikonoční svíce a křestní voda.
Nejslavnějším dnem církevního roku křesťanů je Neděle velikonoční, kdy se připomíná Ježíšovo zmrtvýchvstání.
Na velikonoční pondělí muži a mládenci na Hlučínsku obcházejí domy a ženám a dívkám dodávají energii šviháním pomlázkou upletenou z čerstvých vrbových prutů a poléváním studenou vodou.
"Teď už to není, co bývalo. Chlapi objedou rodinu autem a ani si nemůžou dát štamprli. To my jsme se schovávaly i do sena, abychom nemusely pod studnu," posteskla si důchodkyně Marie Vavrečková.

Mladí se vydají na křížovou cestu

9. dubna 2011 v 20:17 | Liana Melecká |  krátké zprávy
Už počtvrté se před velikonocemi vydají mladí křesťané z haťské farnosti na svou křížovou cestu.
Ta letošní se koná v pátek 15 dubna a bude spojená s žehnáním kříže, jehož obnovu Hatští financovali. Kříž stojí na samém konci bývalé Krzyzanowické cesty u státní hranice s Polskem.
Protože zatím není ke kříži přístup z české strany, přizvali hatští také farníky z Krzyzanowic.
Z Hati bude vypraven autobus, který odjede od zadního parkoviště u kostela v 17.50 hodin a převeze účastníky do Krzyzanowic ke kostelu. Odkud vyjde společný průvod křížové cesty v 18.15 hodin. Trasa je dlouhá asi 1,5 kilometru.

Zámek ve velikonočním

6. dubna 2011 v 19:03 | Liana Melecká |  krátké zprávy
Kravařský zámek o víkendu 9. a 10. dubna opět přiblíží velikonoční atmosféru. Pro návštěvníky jsou připraveny ukázky lidových řemesel, rukodělné výrobky ze dřeva, skla, keramiky a proutí, chybět nebude ani malování kraslic. Děti opět uvidí Loutkové divadélko babky Miladky, malování na obličej a také dětské dílničky. V sobotu vystoupí v programu žáci ZUŠ Ivo Žídka, dětský soubor Kopretinky, dětský folklórní soubor Burianky a Cimbálová muzika z Háje ve Slezsku, v neděli pak dětský soubor Fialenka, žáci ZŠ Kravaře-Kouty, dětský folklórní soubor Úsměv a dívčí a chlapecká cimbálová muzika ZUŠ Ivo Kálika. Oba dva dny se ve dvě hodiny odpoledne uskuteční v zámecké kapli Velikonoční koncert. Účinkuje pěvecký sbor Collegium Bonum. Otevřeno bude od devíti do pěti hodin odpoledne.

Další srážka na přejezdu v Hošticích

2. dubna 2011 v 10:36 | Liana Melecká |  články
Velké Hoštice. Jen tři dny poté, co polský kamion vrazil do osobního vlaku a ohrozil stodvacet cestujících, došlo na přejezdu mezi Velkými a Malými Hošticemi k další havárii. Přestože všechny vlaky, kvůli zničené signalizaci, nyní projíždějí přes přejezd pouze desetikilometrovou rychlostí a strojvedoucí řidiče upozorňuje hlasitým houkáním, vjel na koleje před vlak, dnes, tři minuty po půlnoci řidič taxi.
"Jednadvacetiletý řidič ve Škodě Felicia jel směrem od Opavy a nereagoval na houkání vlaku, který přijížděl po trati od Malých Hoštic. Auto narazilo přední části do vlaku, kde cestovalo osmadvacet cestujících. Všichni cestující odešli ještě před příjezdem policie a hasičů, takže zřejmě nebyli zraněni," uvedl opavský policejní mluvčí René Černohorský.
Řidič byl zraněný lehce, stejně jako jeho dva pasažéři, které taxikář převážel. Škodu na taxi odborníci odhadli na dvacet tisíc korun, oprava vlaku přijde na osmdesát tisíc korun.


Ludgeřovičtí mají nejkrásnější fasádu

2. dubna 2011 v 9:56 | Liana Melecká |  články
Ludgeřovice. Dominantou Ludgeřovic je kromě kostela, loni zrekonstruovaná historická budova obecního úřadu. A že se jim rekonstrukce podařila, potvrdili i porotci prestižní soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje. Ze čtrnácti staveb, které postoupily do finále kategorie Správní a průmyslové objekty, získal jejich úřad hlavní cenu.

Cenu převzal starosta Ludgeřovic Daniel Havlík společně se zástupci společnosti Eiffage Construction Česká republika na slavnostním vyhlášení soutěže v ostravském klubu Parník
v úterý 29. března.
"Jsem velmi rád, že se nám podařilo získat tak významné ocenění. Je to pro mne potvrzením, že se rekonstrukce budovy skutečně zdařila a náš cíl, přiblížit ji co nejvíce původnímu historickému vzhledu, se v maximální míře naplnil," řekl starosta. Přihlášku do soutěže podávala společnost Eiffage Construction Česká republika, která také rekonstrukci prováděla. Autorem projektu je architekt Marcel Kolarz.