Hlučínsko ohraničuje hranice s Polskem, řeka Opava a Odra. Lidé, kteří tam žijí , potkal zajímavý osud. Aniž by se někam stěhovali,  byli z nich napřed Prusové, pak Čechoslováci, Němci a teď Češi. Po Prusech v nich zůstal smysl pro pořádek a pracovitost, kterou nestratili ani za doby budování komunismu. Soudruzi je považovali za nespolehlivé a nazývali Prajzáky.  Jako novinářka jsem si vyslechla spoustu zajímavých příběhů, které chci postupně zveřejnit na tomto blogu.  Liana Melecká

Velikonoce – řehtačky, pomlázka a polévání

15. dubna 2011 v 18:37 | Liana Melecká |  zajímaví lidé
Strahovice. Velikonoční svátky vrcholí pro věřící ve Svatém týdnu, který začíná tuto "Květnou" nedělí a končí velikonoční nedělí. V řadě obcí na Hlučínsku se dodržují tradice, připomínající tyto největší křesťanské svátky v roce."Tetičko, tetičko, dejte nám vajíčko," skandují kluci u každého domu, za hlasitého rámusení dřevěných řehtaček. Každým rokem takto obchází parta kluků na Bílou sobotu před velikonocemi domy ve Strahovicích na Hlučínsku. "Tato tradice se u nás dodržuje již několik generací. Kluci si oblečou staré pracovní kabáty a klobouky od dědy a vyrazí do ulic," vysvětlovala starostka Strahovic Elen Malchárková.

Ulicemi projdou průvody věřících

Již v neděli 17. dubna vyjde průvod věřících do ulic Kravař, aby si připomenuli slavnostní příjezd Ježíše do Jeruzaléma. Na Křížovou cestu se vydají v půl druhé odpoledne od kostela v Koutech.
Česko-polskou událostí se stane v neděli křížová cesta v Hati u Hlučína, kterou pořádá mládež místní farnosti. Součástí již čtvrté křížové cesty pod širým nebem, bude žehnání nově obnoveného kříže. Ten stojí na samém konci bývalé Krzyzanowické cesty u státní hranice s Polskem.
Z Hati bude vypraven autobus, který odjede od zadního parkoviště u kostela deset minut před pátou hodinou odpoledne a převeze účastníky do Krzyzanowic ke kostelu. Odkud vyjde společný česko-polský průvod v 18.15 hodin. Obřad vykoná generální vikář ostravsko-opavské diecéze monsignore Martin David.
Během svatého týdne má každý den má svůj zvláštní význam. Na Zelený čtvrtek se slaví Poslední večeře Páně a proto se mše svatá slouží večer. V biskupských chrámech se slouží dopoledne zvláštní mše svatá, při níž biskup světí svaté oleje: olej křtěnců, nemocných a svaté křižmo.
Velký pátek je dnem přísného půstu a při večerních obřadech před bohoslužbou se světí nový oheň, velikonoční svíce a křestní voda.
Nejslavnějším dnem církevního roku křesťanů je Neděle velikonoční, kdy se připomíná Ježíšovo zmrtvýchvstání.
Na velikonoční pondělí muži a mládenci na Hlučínsku obcházejí domy a ženám a dívkám dodávají energii šviháním pomlázkou upletenou z čerstvých vrbových prutů a poléváním studenou vodou.
"Teď už to není, co bývalo. Chlapi objedou rodinu autem a ani si nemůžou dát štamprli. To my jsme se schovávaly i do sena, abychom nemusely pod studnu," posteskla si důchodkyně Marie Vavrečková.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama